wtorek, 5 lipca 2016

Panele podłogowe w kuchni - czy to na pewno dobry pomysł?

kuchnia
Od wielu lat najczęściej stosowanym typem podłogi w kuchniach są płytki podłogowe. Za tym wyborem przemawia ogromna trwałość materiału z jakiego wykonane są płytki oraz łatwość zachowania czystości. Kuchnia jest pomieszczeniem w którym zdarza się nam coś rozlać i wystarczy jeden ruch mopem by usunąć wodę bez żadnego zniszczenia podłogi. 


W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli podłogowych w kuchni. Ogromna ilość wzorów imitujących nawet wygląd gresu kusi osoby szukające pomysłu na podłogę w swojej kuchni. 

Wśród dużej liczby osób panele podłogowe mają opinię produktów wyjątkowo mało odpornych na eksploatację oraz nieodpowiednie do kontaktu z wilgocią. Jest to po części prawda. Nie każde panele podłogowe powinno się montować w kuchni. Jak zatem poznać panelem które sprawdzą się w takim pomieszczeniu? Należy sprawdzić 3 rzeczy.

Klasa ścieralności


Panele do kuchni powinny posiadać klasę ścieralności minimum AC3 a jeszcze bardziej praktyczne będą produkty o klasie ścieralności AC4. Im wyższa jest klasa ścieralności tym wyższa jest odporność na eksploatację górnej warstwy paneli. 

Klasa użyteczności


Kolejny sposobem na określenie właściwości paneli jest klasa użyteczności. Składa się ona z dwucyfrowej liczby (od 21 do 33). Pierwsza liczba odpowiada za określenie miejsca gdzie przeznaczony jest produkt ( 2 - pomieszczenia mieszkalne , pomieszczenia użyteczności publicznej). Druga liczba symbolizuje dopuszczalny poziom intensywności użytkowania (1 – do pomieszczeń o niskim natężeniu ruchu, 2 – do pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu, 3 – do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu ).


Rdzeń paneli


Środkowa warstwa paneli zwana jest rdzeniem. Panele podłogowe o rdzeniu wykonanym z impregnowanej płyty HDF są po odpowiednim zaimpregnowaniu woskiem są stosunkowo odporne na kontakt z wilgocią. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz